Warman® MCR® serisi 80 yılı aşkın bir deneyim ve gelişimin doruk noktasıdır. Kendinden öncekilerin aksine, özellikle öğütme devresi uygulamaları için özel olarak tasarlanmış bir pompadır.

Astarlı ve astarsız pompalar

Genellikle, öğütme devresi pompaları iki kategoriye ayrılabilir: astarlı ve astarsız pompalar.

Geleneksel olarak, işletmeciler bilyeli değirmen uygulamalarında kauçuk astarlı pompa kullanma eğilimindeyken, astarsız sert metal pompalar ise otojen ve yarı otojen değirmen uygulamalarında kullanılmıştır. Bunun arkasında yatan mantık, kauçuk astarların görece olarak ince boyutta malzemelerin transfer uygulamalarda üstün aşınma ömrü sunmasıydı, ancak otojen ve yarı otojen değirmen uygulamalarında genellikle mevcut olan iri tane boyutlarına dayanamazlardı. Bu nedenle büyük astarsız metal pompalar bu uygulamalarda yaygın olarak kullanılırdı ve çok kalın metal bölümleri çevreleyen bir muhafazanın baskısı olmadan muhafaza içine dökülmesine olanak tanırdı.

Ancak, elastomer teknolojisi ve pompa tasarımındaki gelişmeler, elastomer astarlı pompaların eskiden tamamen metal olan yarı otojen öğütme devresinde kullanılabilmesini sağladı. Warman® MCR® serisinde bulunan çok daha kalın ve özel olarak formüle edilmiş elastomerler, çoğu yarı otojen değirmen öğütme devresinde metal astarlı pompalara göre istikrarlı bir şekilde daha çok dayanıyor ve bu işlem için giderek bir standart kullanım haline geliyor.

Astarsız metal pompalar niş olarak hala yerini koruyorlar. Ancak elastomer teknolojisinin kesiklerek yırtılmalara ve boyutları sürekli artan aşındırıcı parçalara karşın üstün daanım gösterme konusunda ilerleme kaydetmesiyle, git gide daha nadir olarak kullanılmaya başlıyorlar.  

Aşınmayla mücadele

Öğütme devresi çamur pompalama uygulamalarında, erozyon en çok meydana gelen aşınma türüdür. Erozyon esasında, sıvıdaki katı parçaların yüzeylere sürtünmesi ve çarpmasıyla yüzey malzemesinin aşınmasıdır. Pompa tarafından parçacıklara aktarılan kinetik enerji, parçaçıkların yüzeyle teması sonucunda yüksek bir gerilim ve baskı oluşturarak malzeme yüzeyine aktarılır böylece erozif aşınma gerçekleşir.

Üç temel erozif aşınma türü vardır: kayma aşınması, rastgele darbe ve yönlü darbe.

Ayrıca, pompa pervaneleri, salyangozlar ve yan astarlardaki aşınmalar oldukça farklı mekanizmalarla oluşur. 

Pompa pervaneleri doğrudan çarpma (kanat ön kenarında ve kanadın arka kılıfla buluştuğu tabanında), kayar yatak aşınması ve düşük açılı çarpmanın (kanatlar boyunca ve ayrıca kılıflar arasındaki geçişin içinde) birleşimine maruz kalır. Bunun önüne geçmek amacıyla, Warman® MCR® pompasında aşınma ömrünü artırmak için bir dizi aşınmaya dayanıklı alaşımdan üretilmiş olan geniş çaplı, düşük hızlı ve yüksek verimliğe sahip pervaneler bulunur.

Ayrıca Warman® MCR® pompası, pervanenin ve boşaltma kanatlarının çevresinden dışarıya doğru bombeli bir yapıya sahiptir ve bu yapı akışı iyileştirmek ve boşaltma kanat uçlarındaki aşınmayı azaltmak üzere tasarlanmıştır.

Öte yandan, salyangozlar su kesimi noktasında doğrudan çarpmaya ve çerçevesinde kayma aşınmasına maruz kalır. Weir Minerals, astarlı pompa uygulamalarında çok çeşitli malzeme yelpazesine sahiptir. Astar malzemesi olarak çoğunlukla R55® doğal kauçuk tercih edilirken aynı gövde içerisine metal salyangozun da yerleştirilebileceği hibrit bir Warman® MCR-M® seçeneği de mevcuttur. Bu da her bir uygulama için optimum malzeme seçimi sunarak, her bir bileşenin aşınma sürelerinin eş zamanlı olmasını ve böylece de aşınma ömrünün optimize edilmesini sağlar.

Yan astarlar daha çok kayma aşınmasına ve biraz da düşük açılı çarpmaya maruz kalır. Warman® MCR® pompası, iri parçaların ve bilya kırıklarının etkili şekilde transfer edilmesini sağlayan yüksek dayanıklılığa sahip olan kauçuk aşınma astarına sahiptir ve kategorisindeki diğer pompalara nazaran hafif olmasını sağlayan tasarımı ile daha güvenli kullanım sağlar. Unutulmamalıdır ki, iç astarlar değişim öncesinde tamamen aşınabilir ancak pompanın aşınma parçalarından ayrı olan dış kabuk bölgesi basınç dayanımı sağladığı için yüksek basınçlarda bile yapısal bütünlüğünü korur, içerisindeki aşınma astarları tamamen tükenene kadar pompanın güvenli bir şekilde kullanımasına olanak sağlar.

Warman® MCR® 650 pompası aşınma ömrünü ikiye katlıyor.

Kanada Ontario’daki bir açık ocak altın madeninin, birincil siklon besleme devresinde iki adet Warman® MCR® 650 pompası vardı. Aşınma ömrünü iyileştirmek için, müşteri bir rakibe ait seramik bir boğaz burcuna ve yüksek krom pervaneye sahip bir astarsız pompa kullanarak deneme yaptı.

Deneme sonucunda Warman® MCR® 650 pompası rakibe ait pompanın ait pompanın aşınma ömründen çok daha uzun süre dayandı: pervane ve astar aşınma ömrünü iki katından daha fazla artırdı. Astar ve pervane değişim süresi de 15 saat daha kısa sürdü. Rakip pompa ile Warman® MCR® 650 pompası arasındaki toplam mülkiyet maliyetine (TMM) ilişkin tahmini tasarruf ise yılda US$300.000’dan fazlaydı.