Çok geç olmadan başlayın. Vana seçimini bir tesisin ana tasarımına dahil etmek, güvenli ve güvenilir çalışma için hayati önem taşır. 

Şirketler, milyarlarca dolara mal olabilecek tesisleri planlamak ve tasarlamak için yıllarını harcarlar. Yüksek basınçlı merdaneler, değirmenler, kırıcılar ve diğer sermaye ekipmanları gibi yüksek değerli, uzun teslim süresine sahip sermaye ekipmanları, bir projenin zaman çizelgesinde, kullanıma sunulma tarihlerinden çok önce gözden geçirilir, analiz edilir ve sipariş edilir. 

Peki vanalar neden kullanımlarına ihtiyaç duyulmadan aylar önce sipariş ediliyor? 

Daha düşük maliyetleri ve daha kısa teslim süreleri nedeniyle, insanlar genellikle vanaların pahalı parçalardan daha az önemli olduğunu düşünürler. Ancak bu algı, vanaların hayati bir ekipman parçası olduğu gerçeğini göz ardı eder. Vanalar, diğer ekipmanları güvenli bir şekilde izole etmenizi ve kapatmanızı sağlar ve küçük sorunların fabrika çapında felaketlere dönüşmesini önler. 

Buna rağmen, genellikle son dakikada tedarik edildikleri için, kötü seçilmiş vanaların tesisi çalışır durumda tutmak yerine operasyonların durmasına neden olduğunu görüyoruz. Vana seçimini tesisin ana tasarımına dahil etmek, güvenli ve güvenilir çalışmanın anahtarıdır. 

Weir Minerals’in ürettiği farklı tipteki madencilik vanalarının hızlı bir dökümü ile başlayalım. 

Isogate® vanalar 

Weir Minerals 30 yıldan fazla süredir Isogate® bıçak sürgülü vanaları üretiyor. Düşük basınçlı, düşük hizmet tipi, ağır inşaat vanaları serisi olarak başlayan ürün yelpazesi, geniş çaplı, yüksek basınçlı atık vanalarından hafif yüksek performanslı vanalara kadar geniş bir yelpazeye dönüştü. 

Bu vanalar, her uygulamada uzun aşınma ömrü sağlamak için tüm kapsamları içeren Weir Minerals elastomer paketini kullanır. Weir’in mühendislik ekibi, sürekli iyileştirme programı aracılığıyla, çevrim sırasında sıvı tahliyesi için sınıfının en iyisi bir tasarım elde etti ve bu sayede, su tüketimini azalttı ve bir sızıntı durumunda çevresel etkiyi sınırladı. 

Delta IndustrialTM 

Delta IndustrialTM bıçaklı sürgülü vanalar uzun yıllardır kesme sürgüleri yelpazesinde pazar lideridir. Vanalar, her türlü korozyon veya erozyonu neredeyse tamamen ortadan kaldıran çok çeşitli malzemelerden üretilirken, üst çapraz contalı kapalı gövde tasarımları, çalışma sırasında çevreye sızıntı olmamasını sağlar. 

En zorlu çalışma koşullarında aşınma özelliklerini geliştirmek için bir dizi aksesuar eklenebilir. 

Lewis® vanaları aşındırıcı uygulamalarda mükemmeldir 

Lewis® vana serisi Weir’in tescilli Lewmet nikel-krom alaşımları gibi sınıfının en iyisi aşınma malzemelerine sahiptir ve  sürgülü, küre ve kelebek vanalarına çok sayıda sülfürik asit bazlı işlemde benzersiz performans ve dayanıklılık sağlar. 

Kalıcı olacak bir şey seçin 

Weir Minerals, diğer birçok vana üreticisinin erişemeyeceği bir malzeme ve tasarım geçmişine sahiptir. Linatex® ve Vulco® gibi markalar aracılığıyla, Weir, çeşitli uygulamalar için en yüksek kalite ve en iyi aşınan kauçukları sunduğu neredeyse 100 yıllık kauçuk mühendisliğine sahiptir

Örneğin, Pinch vanalardaki Linatex® premium kauçuk astarlar, benzersiz üretim süreçleri ile doğal kauçuğun direnci ve esnekliğini koruması sayesinde aşındırıcı parçacıklar içeren uygulamalarda olağanüstü aşınma ömrü sağlar. 

Vanalar neden planınızın temel bir parçası olmalıdır? 

Ne yazık ki, vana seçimini tasarım sürecinizin sonuna bırakmak, kullanılabilirlik ve teslim süreleri nedeniyle seçeneklerinizi sınırlayabilir. 

Daha sonra hayatınızı kolaylaştırmak için bunlar gibi olası komplikasyonları erkenden göz önünde bulundurmanıza değer: 

  • Sülfürik asitle çalışacağınızı biliyorsanız, sadece bir aylık çalışmadan sonra standart bir vana aşındığından tesisinizin kapanmasına neden olabilecek bir durumu önlemek için Lewis® vanalarını erken denkleme katın. 
  • Cevher kütlesiyle birlikte verimin önemli ölçüde değişeceğinden şüpheleniyorsanız, bunu Isogate® vana seçiminizde denkleme dahil edin. 
  • Sağlam bir Delta IndustrialTM atık vanasına ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, bu önemli boru hattında arızaya meyilli bir şey çalıştırmamak için bu envanteri erkenden emniyete alın. 

Diğer bir yaygın sorun, operatörlerin son projelerinde kullandıkları vanaların aynısını otomatik olarak kullanmasıdır. Bu yaklaşım tehlikelerle doludur çünkü her süreç vana performansını ve nihayetinde karlılığınızı önemli ölçüde etkileyebilecek şekillerde inceliklerle farklıdır. 

Proses tasarımınızın ilk aşamalarında Weir Minerals gibi deneyimli bir vana sağlayıcısı ile iletişime geçerseniz uzmanlar, optimum aşınma ömrü elde etmek ve sorunları en aza indirmek için vana seçiminizi destekleyebilir ve vanalarınızın kendi başına bir bakım sorunu haline gelmemesini sağlayabilir.